A fűtési módszerek, melyek közül választhatunk, némileg korlátozottak. A legáltalánosabb és legelterjedtebb módszer a magyar ember melegedésére, a gázzal való hőtermelés.
A gázkazán működése még egy laikus számára sem túl bonyolult, ami az elvet illeti. A gáz elégetésével termelt hő hatására a fűtési rendszerben lévő víz felmelegszik, a hő-leadóknak köszönhetően pedig lakás is.
Manapság elterjedt viszont egy újfajta fűtési megoldás, melynek elve korántsem ilyen egyszerű, ám a hírek szerint komoly megtakarításokat érhetünk el vele. Ez nem más, mint a hőszivattyú.
Gyakorlatilag a hűtő fordítottjáról beszélünk, ha pár szóval akarunk képben lenni. Működésének megértése gyakorlatilag innen indul. A hőszivattyú alkatrészei hasonló folyamatokat visznek véghez, mint egy fridzsider. Ott, az élelmiszerek hidegben való tárolására törekszünk, tehát a hűtőben lévő térből hőt vonunk el. Ehhez azonban szükséges egy másik fizikai „folyamat” is, hiszen a nélkül, az elv nem lenne működőképes. A hűtőtérből elvont hőt ugyanis le is kell adnunk a környezetnek. Ez pedig, a mindannyiunk számára ismert – a gép hátulján található – fekete, rácsos csöveken keresztül válik lehetővé. A rács tehát hőt ad le. (érezhetjük is, tapintáskor) Ezért szoktak a szerelők figyelmeztetni bennünket arra, hogy ne toljuk a falhoz túl közel a hűtőszekrényt, így annak megfelelő szellőzését biztosítani tudjuk.
Tehát, is érkeztünk a hőszivattyú ellentétes működéséhez, hiszen látjuk, hogy a jégszekrény a hűtött térből hőt von el, melyet lead a környezetnek. A leadott hő, ha melegedni szeretnénk, számunkra hasznos, mert ebben az esetben nem a hideget – mint a hűtőnél – szeretnénk hasznosítani, hanem a kívül leadott hőt.
Mégis egyszerű?
Nos, korántsem ennyire, de gyakorlatilag erről van szó. A hőszivattyú tehát egy alacsony hőmérsékletű hőforrástól vonja el a hőt, ezután magasabb hőmérsékleten azt leadja. A folyamat víz illetve levegő felé is történhet, tehát épp úgy beszélhetünk gázkazánhoz hasonló vízmelegítésről, mint légfűtésről.
A hőszivattyú adta lehetőség kiaknázásával a megtakarítás - talán már a leírtak alapján is – jól érzékeltethető. Ennek számszerű adatairól érdemes azonban részletesebben is tájékozódnunk, ha erről a fűtési módszerről kívánunk többet megtudni, esetleg otthonunkban alkalmazni.
Mészáros Ferenc
ingatlanszakértő
http://www.ertekbecslunk.hu/
http://www.retkozvagyonertekelo.hu/