Néhány – úgy vélem – hasznos tanács azoknak, akik bérleményt keresnek.
Sokszor nagyon egyértelműnek tűnő dolgokat olvashatunk egy-egy lakáshirdetésben, (főleg, ha internetes oldalakat böngészünk) ami nem is biztos, hogy annyira az.
Valamint általános hiba, hogy sokszor hajlamosak vagyunk elsiklani bizonyos dolgok felett, pusztán csak azért, mert nem vagyunk tisztában a fogalmakkal. Ez persze kellemetlenségekre, feleslegesen megnézett ingatlanokra, elpocsékolt időre és energiára kényszeríthet bennünket.
Főleg olyankor, amikor csak nagyvonalakban olvasunk el egy hirdetést. Ilyenkor a leírt dolgok számunkra elolvasottnak tűnnek ugyan, valójában azonban nem értelmezzük helyesen azokat. Automatikusan következtetünk, vagy épp NEM következtetünk, mely mindkét esetben félreértésekre adhat okot.
Először is, nem ugyan az a bérleti jog és a bérlet!
Az albérletnél nyilván havi bérleti díj van, és ezt rendes időközönként kell a bérbe adó számára kifizetnünk. A bérleti joggal meghirdetett ingatlan esetében viszont nem csak bérleti díjat, de jó előre mindig meg kell vásárolnia a bérleti JOGOT is! Tehát ez értelemszerűen egy plusz költséget jelent a bérlőnek!
Az albérletek ezzel szemben tehát jóval kevesebb költséggel bírnak, ráadásul a szerződésben benne foglaltatik – pontosabban van rá lehetőség, hogy meghatározzuk - a bérlés időtartama is, mely nyilvánvalóan nagyobb biztonságot ad a bérlőnek a lakhatásra vonatkozóan. Tehát a különbség számottevő anyagi és mentális tekintetben is! Figyeljünk nagyon erre!
A foglaló, nem kaució!
Ebbe is sokan belefutnak….
A kaució arra való, hogy fedezze a bérlő által okozott esetleges károkat, illetve amortizációt. Ez az – egyénileg megállapított összeg - általában 2 havi bérleti díjnak megfelelő összeg a szerződés lejártakor visszafizetendő a bérlőnek, levonva belőle a bizonyítottan általa okozott esetleges károkat. A foglaló – ezzel szemben – az az összeg, melyet valaki a leendő bérbe adó számára letesz, hogy a bérleti szerződés megkötéséig biztosítsa elsőbbségét más érdeklődőkkel szemben. Amennyiben a meghatározott ideig nem vállalja a szerződés megkötését, a foglalót ELVESZÍTI, tehát az nem jár vissza.
Itt sem árt tehát résen lenni és tisztában lenni a fogalmakkal!
A rezsi és a bérleti díj
Sokszor látunk horror áron meghirdetett lakásokat, melyeknél néhány esetben ebben már benne foglaltatik a rezsi is! Erre sem árt odafigyelni, hiszen így már nem is számít magasnak a bérleti díj! Ami még fontos, hogy ha külön szerepel a rezsiköltség a bérleti díjtól, akkor mindenképp járjunk utána a valós, tényleges energiaszámláknak, nehogy a téli időszakban érjen minket kellemetlen meglepetés!
Sem mint bérlő, sem mint bérbe adó, nem engedheti meg magának azt a luxust, hogy bérleti szerződés nélkül bonyolítja a tranzakciót.
Értsük meg, hogy mindkét félnek biztonságot ad és nyugodt éjszakákat. Noha a magyarországi törvényekben előírt adó megfizetésére vagyunk kötelesek, még mindig sokkal kevesebb költség, mintha egy szép reggelen arra leszünk éberek, hogy az elmúlt pár órában kipakolták a lakásunkat, a hátrahagyott rezsit és a bérleti díjat pedig elfelejtették kifizetni. A bérlők oldalán pedig jobb a nyugodt éjszaka, hogy másnap reggel még egészen biztosan nem rakhatnak bennünket utcára, ha épp meggondolnák magukat.
Mészáros Ferenc
ingatlanszakértő
http://www.ertekbecslunk.hu/
http://www.retkozvagyonertekelo.hu/