Ha sikeresen megtaláltuk a számunkra megfelelő ingatlant, akkor már ugyan túl vagyunk az ügy nehezén, de nem szabad még szusszannunk! Még hátra van az adásvételi szerződés, amivel kapcsolatban fokozottan felkészültnek kell lennünk, ha nem akarjuk, hogy a rosszindulatú csalók valamilyen buktatót rejtsenek el benne számunkra. Ebben a bejegyzésben pár tippet adok, mire érdemes figyelni a szerződéskor, de ajánlom az alapos forrásolvasást, ha teljesen felkészült szeretnél lenni!
Az írott vételi ajánlat lényege, hogy rögzítsük a legfontosabb dolgokat: mennyiért vesszük meg az ingatlant, és milyen határidőn belül teljesítjük a fizetést, mikor költözik ki az előző lakó. Ebbe a szándéknyilatkozatba már azok a feltételek kerülnek, melyekben szóban már megállapodtak a felek. A kialakult szokás szerint a vevő dolga fizetni és hozni a jogi képviselőjét, ha csak nem máshogy egyeztek meg. A jogi képviselő egyformán képviseli az érintett feleket, és ő készíti el az adásvételi szerződést. Az első lépés a hiteles tulajdoni lap lekérése, amit sok esetben szintén a jogi képviselő tesz meg.
Mit kell tartalmaznia egy adásvételi szerződésnek?
A legfontosabb adatok, melyeket feltétlenül tartalmaznia kell a szerződésnek az eladó és a vevő neve, főbb azonosítói. Ezeket szükséges ellenőriznünk is, nézzük át az eladó személyi számát, és egyéb megadott adatainak helyességét. Az adásvétel tárgyát, pontos címét, helyrajzi számát, tulajdonos nevét, a tulajdoni hányadot, vételárat és más egyedi jellemzőket is mind fektessük le.
A foglaló nagyságát, a fizetési feltételeket, az ingatlanon lévő terheket (és azokkal kapcsolatos rendelkezéseket), szerződéskötéssel kapcsolatosa költségek viselésének módját, a birtokbaadás körülményeit, az ingatlan állagára vonatkozó kijelentést is tisztázzátok megfelelően. Az ellenjegyző ügyvéd megbízása és neve, az ingatlan átírási hozzájárulása, jogvita esetén az illetékes bíróság neve is legyen mindenképp feltüntetve.
Birtokbaadási jegyzőkönyvet is írj!
Az aláírás előtt mindig figyelmesen olvasd el, és ne félj kérdezni a nem egyértelmű pontokra. Előtte küldd el átolvasásra a saját jogi képviselődnek is, hogy biztosra menj. A birtokbaadásnál nagyon fontos, hogy vegyünk fel birtokbaadási jegyzőkönyvet, amely szerepeljen a víz, villany, gáz mérőórák állása is! A tapasztalt rendellenességeket is itt kell jelezni. Tanúnak szoktuk ajánlani a szomszédok áthívását. Ha a jegyzőkönyv felvételét nem teszed meg, később kellemetlen helyzetekbe kerülhetsz!
Titeket próbáltak már átvágni nem megfelelően megírt adásvételi szerződéssel? Meséld el történetedet a cikkem alatt!
Mészáros Ferenc
ingatlanszakértő