Az ÖTM rendelet (37/2007.(XII.13.) szabályzata alapján három kategória létezik, amit figyelembe kell vennünk építkezéseink során. Ez a rendelet 2008. januárjától hatályos. A korábbi két lehetőség mellé, tehát az engedélyhez kötött, valamint az engedélyhez nem kötött tevékenységhez, már a „csak” bejelentéshez kötött építési munka is csatlakozott.
A fenti, harmadik variáció azt jelenti, hogy ebben az esetben a határozat engedélyezésére nem kell várnunk. A szükséges dokumentációkat be kell adnunk az építésügyi hatósághoz, ezzel egy időben a kivitelezés – a tervek alapján – meg is kezdhető. Fenti hatóság mindössze egy levélben fog bennünket tájékoztatni a bejelentés tudomásul vételéről. A dokumentációk itt is építész bevonásával, statikus, vagy más – munkálatokhoz szükséges – szakértő közreműködésével kell, hogy történjenek.
Még egy dolgot fontos megemlíteni, mégpedig azt, hogy az engedélyköteles kategóriát is szétválasztották. A törvény alapján a normál és az egyszerűsített építési engedély lett bevezetve. Utóbbinál rövidebb lett az ügyintézés ideje, a tervek sokkal egyszerűbbek lehetnek. Ezt általában felújításoknál veszik igénybe, és jellemzően semmilyen szakhatóság nem vesz részt ennek engedélyezésében. (2009-től)
Mire nem kell?
Most egyetlen egy dologra sorolunk fel néhány (koránt sem az összes) példát, ez pedig az, amikor sem engedély, sem bejelentési kötelezettség nem szükséges, hogy dolgozni kezdjünk terveinken a gyakorlatban is.
- Egy már meglévő épület felújítása, helyreállítása, átalakítása, a homlokzat megváltoztatása, tetőtér beépítés, korszerűsítés. (abban az esetben, ha az építmény tartószerkezetét nem kell megváltoztatni, bontani,stb.)
- Kerítés építése- átalakítása
- A meglévő épület utólagos hőszigetelése
- Homlokzati nyílászáró – méretet nem változtató cseréje
- Homlokzat színezése, vagy a felületképzés cseréje-változtatása
- Egy telek terepszintjének 1 méterig történő végleges jellegű megváltoztatása
Ilyen, s a törvényben foglalt még számos esetekben tehát semmilyen bejelentési kötelezettségünk nincsen a hatóságok felé. Természetesen a törvényt – lehetőleg hozzáértő bevonásával – tanulmányozva tudhatjuk biztonsággal, hogy milyen esetben és melyik lehetőséget kell alkalmaznunk. Mindig kérdezzünk meg illetékest a jogainkról és kötelezettségeinkről a súlyos büntetések elkerülésének megelőzésére.
Mészáros Ferenc
ingatlanszakértő
http://www.ertekbecslunk.hu/
http://www.retkozvagyonertekelo.hu/